Časté otázky

Opýtajte sa aj Vy!
Celé meno
Telefónne číslo
E-mail * *povinný údaj
Vaša otázka
captcha Kliknutím na obrázok ho zmeníte na iný

Otázka: Aký máte názor na používanie montážnych pások pri montáži okien?

Odpoveď: Stavia sa stále viac a viac nízkoenergetických a pasívnych domov. Predovšetkým u takýchto stavieb odporúčame pri montáži okien a dverí použiť pásky, ktoré zlepšujú výsledné parametre zabudovaného okna a dverí.

Otázka: Na niektorých internetových fórach som našla priaznivé odozvy na sklá Heat Mirror. Nepoužívate ich?

Odpoveď: Naša skúsenosť so sklami Heat Mirror nie je najlepšia preto ich nepoužívame. Z toho dôvodu sa tejto téme nechceme podrobnejšie venovať.

Otázka: Je pravda, že okná s teplým rámčekom sú lepšie ako ostatné? O čo presne ide?

Odpoveď: Teplý rámček je výraz, ktorý sa používa na označenie dištančného rámčeka v izolačnom skle. Väčšinou sa tým myslí iný rámček ako hliníkový, ktorý je doteraz vo väčšine izolačných skiel štandardom. Lepšie parametre majú sklá s nerezovým rámčekom, ešte o niečo lepšie s plastovým rámčekom. Takéto rámčeky sa označujú ako " teplé". U slovenských výrobcov sú väčšinou používané plastové rámčeky TGI Spacer alebo Swisspacer. Takéto rámčeky zlepšujú tepelno-izolačné parametre izolačného skla a samozrejme aj tepelno-izolačné parametre celého okna. Platí to tak pre plastové okná , hliníkové okná aj drevohliníkové okná. U hliníkových okien má však teplý rámček o trocha väčší vplyv na celkový ukazovateľ Uw ako u ostatných okien.

Otázka: Na stenách nad rohom okien sa nám začali tvoriť plesne. Kde môže byť chyba, kúpili sme zlé okná?

Odpoveď: Príčiny tvorenie plesní môžu byť rôzne. Najskôr by sme odporúčali zistiť ,či nemáte v byte (dome) príliš vysokú vlhkosť. Ak vlhkosť presahuje 50% ,rozhodne by ste mali viac vetrať. Chybou môžu byť aj nekvalitné okná alebo nekvalitná montáž.


Otázka: Máme okná už viac ako 10 rokov. Vedeli by ste nám na nich urobiť údržbu?

Odpoveď: Jedna zo služieb, ktorú ponúkame je aj pozáručný servis. To znamená, že robíme údržbu – nastavenie ,premazanie starších okien a dverí.ktoré sú po záručnej dobe. Ak máte záujem zavolajte nám na číslo 0904703341 alebo napíšte na: info@awindor.sk


Otázka: Na spodnej časti plastového okna pri dotyku skla s rámom sa nám okno často orosuje. Je to dôvod na reklamáciu?

Odpoveď: Aby sme mohli odpovedať úplne presne, je vhodné vidieť daný problém na mieste. Na prvý pohľad sa javí, že ide o nekvalitný výrobok. Ale opak je vo väčšine prípadou pravdou. Čím je plastové okno kvalitnejšie, tým lepšie tesní a tým významne zamedzuje úniku vlhkosti z interiéru. V interiéry sa tak hromadí vlhkosť , ktorá sa potom zráže na vodu a to na mieste, ktoré je výrazne chladnejšie. Takým miestom je najčastejšie práve zmienený kontakt skla a rámov okien. V takomto prípade je potrebné zmeniť systém vetrania.


Otázka: Niekto tvrdí ,že najlepšie je vetrať vyklopením ventilačky na plastovom okne, iní hovoria,že lepšie je otvárať okná dokorán ?

Odpoveď: Najefektívnejší spôsob je niekoľkokrát denne ( aspoň 3×) na pár minút otvoriť okná dokorán, prípadne urobiť prievan a krátko a rýchlo vyvetrať. Nedochádza k výrazného ochladeniu miestnosti, dochádza k rýchlej výmene vzduchu,nahromadená vlhkosť najskôr unikne. Čerstvý vzduch sa pomerne rýchlo ohrieva. Takýmto spôsobom sa zamedzuje vytváraniu nadmernej vlhkosti, je to najefektívnejší spôsob z pohľadu úspory nákladov na vykurovanie.


Otázka: Ako sa dá odstrániť orosovanie vo vnútri izolačného skla?

Odpoveď: Takúto záležitosť je potrebné posúdiť na mieste. Ale s veľkou pravdepodobnosťou ide o vadné izoločné dvojsklo a je potrebné ho vymeniť.


Otázka: Kúpili sme si plastové okná od dvoch rôznych dodávateľov. Zdá sa nám, že majú odlišné odtiene skiel. Je to možné,keď sme chceli obyčajné číre sklá?

Odpoveď: Výrobcovia izolačných skiel používajú na výrobu sklenené tabule od rôznych dodávateľov, ktorí používajú inú technológiu úpravy skla. Predovšetkým ide pokovovanie vnútornej vrstvy. Preto je veľmi pravdepodobné, ak si kúpite plastové, hliníkové alebo drevené okná u rôznych výrobcov, že budú mať rozdielne odtiene vo farebnosti skla. To isté sa môže stať, ak u toho istého výrobcu kúpite okná s odstupom času a on medzitým zmenil svojho dodávateľa izolačných skiel.


Otázka: V koľkých krajinách vyrába firma REHAU plastové okná?

Odpoveď: Je potrebné poopraviť formuláciu otázky. Spoločnosť REHAU nie je výrobcom plastových okien. REHAU je výrobcom plastových profilov.Patrí medzi technologických lídrov v tomto obore a jeho produkty majú špičkové parametre.Nie je však správna formulácie, že niekto vyrába plastové okná REHAU, presnejšie a správne vyjadrenie je, že vyrába plastové okná z profilu REHAU. Plastové profily sú síce veľmi dôležitou súčasťou na výrobu plastových okien, ale nie jedinou. Kvalitné plastové okno musí mať okrem dobrého profilu aj kvalitné kovanie,správnu výstuž a dobré izolačné sklo. Samozrejme sa pri výrobe musia dodržať správne výrobné postupy aby bolo okno podľa noriem EU.


Otázka: Majú hliníkové okná horšie vlastnosti ako okná plastové?

Odpoveď: Na uvedenú otázku nie je jednoznačná odpoveď. Vaša otázka zrejme smeruje k tepelnoizolačným vlastnostiam hliníkových okien. V posledných rokoch prešli hliníkové okná výrazným vývojom a ich tepelnoizolačné vlastnosti sa výrazne zlepšili, spĺňajú požadovné normy, ale je pravdou, že tepelno izolačné vlastnosti plastových okien sú o čosi lepšie, ale rozdiely sú už minimálne. Hliníkové okná majú však iné prednosti. Ich pevná konštrukcia umožňuje používať subtílnejšie profily a architektonicky zvýrazniť podiel skla na jendotlivých oknách. Vhodnejšie sú hlasne pri väčších presklených plochách.


Otázka: Sú plastové okná ,ktoré predávate, vybavené mikroventiláciou?

Odpoveď: Spoločnosť AWINDOR s.r.o. dodáva štandardne mikroventiláciu u všetkých otváravo sklopných plasstových okien. Táto umožňuje stály prísun čestvého vzduchu do interiéru. Je potrebné upozorniť, že samotná mikroventilácia alebo štrbinové vetranie nepos tačuje na to, aby sme kvalitne vyvetrali a zbavili sa nadbytočnej vlhkosti. Na to je potrebné otvárať okná dokorán.


Otázka: Je možné mikroventiláciu namontovať aj dodatočne?

Odpoveď: V prípade, že máte na svojich oknách namontované kovanie ROTO NT, ktoré používa aj naša spoločnosť, nie je problém dodatočne namontovať štrbinové vetranie – mikroventiláci u.


Otázka: Mám doma 12 rokov namotované plastové okná a nemôžeme sa sťažovať. Ale v poslednom čase, začali pri otváraní resp. zatváraní zvláštne škrípať. V čom môže byť problém?

Odpoveď: Jednoznačnú odpoveď môžeme poskytnúť až po prehliadke na mieste. Je celkom možné, že ste zanedbali pravidelnú údržbu kovania. Aj to najkvalitnejšie kovanie potrebuje z času na čas premazať, aby si zachovalo správnu funkčnosť. Naša spoločnosť odporúča kovanie premazať aspoň raz ročne.


Otázka: Je rovnaká životnoť u bielych a farebných plastových okien?

Odpoveď: O tázka pravdepodobne smeruje k farebnej stálosti profilov, z ktorých sú plastové okná vyrobené. Naša spoločnosť vyrába plastové okná z veľmi kvalitných profilov spoločnosti REHAU. Vzhľadom na to, že vo výrobe plastov je REHAU techologickým lídrom, garantuje farebnú stálosť profilov na 10 rokov bez ohľadu na farebné prevedenie.


Otázka: Je potrebné plastové tesnenie po rokoch vymienať?

Odpoveď: Gumené tesnenie, ktoré majú plastové okná, po uplynutí zhruba 7 rokov prestáva byť vláčne a zhoršuje sa jeho priľnavosť, preto je vhodné ho vymeniť. Je preto dôležité pri výbere dodávateľa informovať sa , či ponúkané plastové okná majú vymeniteľné tesnenie.


Otázka: Aké farebné odtiene ponúkate u plastových okien?

Odpoveď: Farebná škála našich okien je veľmi široká – od obľúbených drevodekorov cez pastelové farby až po v poslednej dobe stále viac populárne odtiene sivej farby. Najlepšie je navštíviť naše predajne a vybrať si zo vzorkovníka.

Otázka: Aký je termín dodávky Vašich okien?

Odpoveď: Termín dodávky je závisí od toho aký typ okna si vyberiete. U plastových okien je to štandardne 30 dní, ale u niektorých farebných vyhotovení to môže byť aj dlhšie. V prípade hliníkových okien je termín dodávky 5–6 týždňov. Okná Internorm majú termín dodávky 6 – 8 týždňov.


Otázka: Dodávate aj hliníkové okná aj s montážnou páskou?

Odpoveď: Montážne pásky používame bez ohľadu na to či dodávame okná hliníkoví, plastové alebo okná drevené. Montážne pásky sa požívajú na ochranu PU montážnej peny a predĺžujú jej izolačné vlastnosti. Montujeme ich vždy , keď sa na tom so zákazníkom dohodneme.


Otázka: Aké monzážne pásky používate?

Odpoveď: Pri montáži na pásky používame výrobky nemeckej spoločnosti ISO Chemie.