Odvetrané fasády

Odvetraná fasáda je pomerne nový pojem. Takže trocha vysvetlíme o čo ide. Základný princíp odvetranej fasády spočíva v tom, že finálna povrchová vrstva nie je v kontakte s izolačnou hmotou. Jej konštrukcia a zloženie je nasledovná.

  1. na obvodové murivo sa kotvia zakladné nosné prvky odvetranej fasády, ktoré tvoria hliníkové profily.
  2. ďalšou vrstvou je izolačný materiál, vo väčšine prípadov minerálna vlna potrebnej hrúbky.
  3. na izolačnú vrstvu sa upevní paropriepustná fólia.
  4. ďalším krokom je konštrukcia roznášacieho roštu, ktorý sa upevňuje do základných nosných prvkov.
  5. posleným krokom je upevnenie finálnej vrstvy na roznášací rošt.

Vzdialenosť finálnej vrstvy od izolácie by mala byť 5 cm. aby sa vytvoril dostatočný priestor na prúdenie a odvádzanie vzduchu a vlhkosti (komínový efekt). Finálna vrstva poskytuje obrovské možnosti na realizáciu rôznych architektonických riešení,ponúka veľké množstvá tvarov,farieb amateriálov. Môže byť zhotovená z keramiky,hli­níka,dreva,kom­paktných dosiek,skla,ce­mentovláknitých dosiek.

V poslednom období sa veľkej obľube tešia predovšetkým fasády z kompaktných dosiek. Kompaktná doska je duromerový vysokotlaký laminát (HPL). Predovšetkým kvôli veľkej variabilite povrchovej úpravy, kde je možnosť výberu z niekoľkých desiatok možností. Ďalej je to dlhá životnosť, odolnosť voči vode,mrazu,ho­rúčavám. Sú odolné voči poškriabaniu,kyslým dažďom.Sú trvanlivé a pritom neškodia životnému prostrediu. Tieto dosky naozaj nevyžadujú žiadnu starostlivosť , čo je veľká výhoda oproti iným fasádam napr. z dreva.

Naša spoločnosť používa dosky značiek Fundermax a Trespa.

V súčasnosti je to energeticky najefektívnejšie fasáda a z dlhodobého pohľadu aj najekonomickejšia, hoci úvodná investícia je o niečo vyššia ako pri klasickej kontaktnej fasáde.

Z montáže

Montáž Fundermax 1 Montáž Fundermax 2 Montáž Fundermax 3

HOTEL Kempinski Bratislava

Kempinski D Kempinsky C

** AB Ekopak Prešov**

Ekopak Z Ekopak ZD

** RD Prešov**

RD PO Solivar 5 RD PO Solivar1

** AB Prešov**

Dartin1 Dartin2

** RD Vlcie doly**

RD Vlcie doly 3 RD Vlcie doly 2 RD Vlcie doly